top of page
Search

Sansevieria starostlivosť - moja prvá rastlina

Poznáte to keď sa neviete rozhodnúť pri výbere, či už sa jedná napríklad o oblečenie, zariadenie bytu, zvieratka, jednoducho čohokoľvek a v našom prípade rastlín. Existuje toľko veľa možností a rázom sa naskytne otázka a nielen jedna typu: ktorá sa mi páči najviac, o akú sa budem vedieť postarať, dám jej všetko čo potrebuje? kam ju umiestnim atď. Tak ako je rôznorodý svet a ľudia v ňom, tak sú rôznorodé aj rastliny a celá príroda z jej neutíchajúcim čarom a farbami.


Za nás osobne po dlhoročných skúsenostiach by sme si vybrali svokrin jazyk - sansevieriu ako prvú rastlinku. V tomto blogu vám priblížime základné informácie o tejto old school rastlinke, ktorá podľa nášho názoru nevyšla nikdy z módy a stále sa vracia späť, aby nám pripomenula dectvo, týždenníctvo a roky trávené v školskej lavici.


Pôvod

Túto skoro nezničiteľnú rastlinku môžete poznať podľa rôznych názvov a síce svokrin jazyk, sansevieria, snake plant, snake tongue, mother-in-law's tongue. Asi nemusíme vysvetľovať na základe čoho vznikol jej názov:)

Sansevieria pochádza z Afriky, Madagaskaru a južnej Ázie.

Existuje okolo 70 druhov týchto rastlín.


Svetelné podmienky Obľubuje miesta s rozptýleným svetlom, čo v praxi znamená miesto s dostatkom slnečného žiarenia, nie však priameho slnka, to by im spálilo listy.

Je to síce sukulent a tie majú radi slnko, no netreba zabúdať, že ak by ste si ju prípadne chceli letniť vonku, je vhodné dopriať jej kryté miesto pred priamym slnečným žiarením a rovnako aj pri pestovaní v byte je potrebné zvážiť či na ňu bude dopadať priame slnko a koľko hodín denne. Ak je to východná strana, kde slnko vychádza, toto nie je ostré ani v lete, takže ju môžete mať kľudne pri okne, ak je to napr. západná strana, kde od obeda až do večera svieti ostré slnko, je vhodné rastlinku umiestniť ďalej od okna.

Rastlinka vie tolerovať aj menej svetla, ako x ďalších rastlín, ale keď ho má nedostatok nebude rásť optimálne, čo sa podpíše na jej vzhľade, veľkosti atď, preto by sme odporúčali dopriať jej stanovisko také, kde sa jej bude dariť, aby vám mohla robiť radosť veľmi veľa rokov.

Zálievka

Pred každým polievaním je potrebné skontrolovať stav substrátu, nakoľko nie vždy je nutné rastlinku poliať. Toto budeme tvrdiť zakaždým, nakoľko toto je jeden zo základných krokov, ktorý by pri polievaní nemal byť vynechávaný a síce kontrola stavu substrátu, takto sa predíde zbytočnému prepolievaniu a komplikáciám.


Zálievka by mala byť pravidelná, počas letných mesiacov po preschnutí vrchnej časti zeminy cca 1x do týždňa, počas zimných mesiacov raz za 2-3 týždne, podľa toho, na akom teplom mieste sa rastlinka nachádza. Je to sukulent, ktorý si vodu udržiava vo svojich hrubých listoch, preto je dôležité dať pozor, aby ste rastlinku nepreliali. Menej je niekedy viac.


Vhodná je voda izbovej teploty, ktorá je odstáta niekoľko dní, kedy sa z nej vyparí chlór a iné látky, ktoré obsahuje.


Substrát

Odporúčame namiešať si svoj vlastný substrát, ak volíte rýchlejší spôsob v obchodných reťazcoch je možné kúpiť substrát pre kaktusy a sukulenty, ale ja osobne ho nemám rada, nakoľko je až moc zrnitý a kamienkový a mne osobne rastú svokrine jazyky v našom substráte pre aroidy oveľa lepšie.


Ideálna teplota

Svokriným jazykom vyhovuje teplota v rozmedzí 20-30 stupňov, teplota by nemala klesnúť pod 10 stupňov.


Môže sa zdať, že čím teplejšie, tým sú rastliny spokojnejšie, ale nie je to pravda. Počas letných horúčav môžete vidieť aj na rastlinách, nielen na vás, že príliš veľké teplo nerobí dobre ani im a v chladnejších mesiacoch môžu rásť oveľa rýchlejšie ako počas letných teplých dní.


Vlhkosť

Mohlo by sa zdať, že tým, že sú to sukulenty vzdušná vlhkosť pre ne nie je niečím podstatným, ale ako som už písala vyššie, aj rastlinám býva príliš teplo. Optimálna vlhkosť pri svokriných jazykom je minimálne 40-50%, čo bohato postačí. Tým, že je to sukulent, neodporúča sa rosiť ich listy, ako tropickým rastlinám a rovnako aj pri polievaní nie je vhodné polievať rastlinu na listy, ale iba na substrát.


Odporúčané sú aj misky s vodou, z ktorých sa voda postupne odparuje a zvlhčuje vzduch, kamene s vodou, prípadne ak máte doma aj tropické rastliny a tie pravidelne rosíte, postačí aj toto, nakoľko misky s vodou, sú síce pomoc, ale nie až taká účinná ako by bol napríklad zvlhčovač vzduchu.


Hnojenie

Hnojenie sa odporúča od jari do jesene, raz za pár týždňov. Dostať kúpiť rôzne hnojivá, či už tekuté alebo vo forme tyčiniek, ktoré uvoľňujú látky postupne.


Nám sa osvedčil aj dažďovkový čaj z kompostovania, ak máte doma tieto šikovné tvory, neváhajte použiť ich zázračnú šťavu na svoje rastlinky, odvďačia sa vám.


Presádzanie

Kedy je ten správny čas na presadenie rastlinky? Je to vtedy keď sa korene vytláčajú z kvetináča, prípadne začnú prerastať drenážnym otvorom zo spodnej časti.


Časovo je to tak raz za pár rokov, toto ale záleží od veľkosti rastlín. Menšie rastliny rastú rýchlejšie a preto je potrebné presádzať ich častejšie. Niekoľko metrové rastliny nepotrebujú tak časté presádzanie.


Čo sa týka správnej veľkosti kvetináča, odporúčame vybrať o niečo väčší kvetináč, asi o 1/3. V prípade, že by ste rastlinu presadili do veľkého kvetináča bude v ňom stratená. Rastlina sa bude snažiť o vyplnenie kvetináča svojimi koreňmi a nebude rásť tak, akoby rástla v primeranom kvetináči.


Taktiež môže hroziť zahnívanie koreňov, nakoľko zemina by bola neustále premokrená a korene by postupne odhnívali. To samozrejme neplatí, ak do väčšieho kvetináča zasadíte viac koreňov, ale vždy je potrebné brať ohľad na primeranú veľkosť kvetináča.


Rozmnožovanie

Rozmnožovanie rastliny je veľmi jednoduché buď ich delením a to rozsadením jednotlivých rastliniek do viacerých kvetináčov alebo odstrihnutím časti listu a jeho spropagovaním napríklad vo vode.


Toxicita

O sansevierii sa hovorí, že je toxická ako pre ľudí, tak aj pre domáce zvieratá. Čo to vlastne znamená? V skutočnosti iba toľko, že ak by prišlo ku konzumácii veľkého množstva tejto rastliny, viedlo by to k zažívacím problémom, podráždeniu žalúdka, páleniu okolo úst. Určite je menej toxická ako dieffenbachia, ale samozrejme ak máte malé deti a zvieratá, ktoré radi ochutnávajú všetko v ich dosahu, je vhodné dbať na obozretnosť.


Príznaky nespokojnosti

Ak rastlinke žltnú listy, znamená to, že je premokrená a je potrebné obmedziť zálievku. Tým, že je to sukulent a vodu si udržiava vo svojich hrubých listoch nepotrebuje až tak častú zálievku ako napríklad iné druhy rastlín.


Hnednutie (vysychanie) listov môže byť spôsobené suchým vzduchom alebo nedostatočnou zálievkou. Tak ako sa môže stať, že rastlina je prepolievaná, tak na sa na druhú stranu môže stať aj opak a môže mať málo vody.


A ešte zopár zaujímavostí na záver

Patrí medzi málo druhov rastlín, ktoré počas noci produkujú kyslík a preto je vhodná napríklad do spálne. Sú známe svojimi čiastiacimi schopnosťami, pretože odstraňujú z ovzdušia toxíny ako napr. formaldehyd alebo xylén.


Je jedným zo zdrojov rastlinných vlákien, ktoré sa požívajú na výrobu tetivy.


Sansevieria je známa ako svokrin jazyk alebo hadia rastlina kvôli tvaru a okrajom jej listov.


Veríme, že ste si v článku našli základné informácie ohľadne týchto nenáročných a krásnych rastlín zároveň a zopár ich bude skrášľovať aj váš domov.

388 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page