top of page
Search

Eucalyptus starostlivosť

Keďže počas letných mesiacov bol veľký záujem o tento nádherný strom, rozhodla som sa sem dať návod, ako sa oňho správne postarať a keď znovu nastane sezóna (na jar) môžete si ho zakúpiť, všetko potrebné už budete mať dopredu naštudované a budete vedieť ako naňho.


Kde sa mu najviac darí

Najlepšie sa mu darí vonku na záhrade, balkóne, terasách, vtedy je najspokojnejší. V byte vie tiež krásne rásť ak máte slnečný byt, prípadne mu zabezpečíte najsvetlejšie miesto vo vašom byte. Nie je mrazuvzdorný a keď sa vonku citeľne ochladí (prichádzajúce mrazy) je potrebné premiestniť ho do vnútra, do zimnej záhrady. Čiže ak máte možnosť letniť ho vonku počas teplých mesiacov, určite tak urobte.


Je už pre skúsenejších pestovateľov, ale ako sa hovorí kto nič nevyskúša nič nepokazí a kto vie, možno sa mu u vás bude naozaj páčiť a dariť.


Počas leta bude rásť takpovediac sám, no príchodom jesene sa mu môže začať dariť horšie, prípadne môže úplne vyschnúť zo dňa na deň a ani nebudete vedieť prečo.


Po zakúpení je vhodné rastlinku hneď presadiť do väčšieho kvetináča. Zloženie zeminy by malo obsahovať 1 diel piesku a 4 diely obyčajného záhradného substrátu. Piesok zabezpečí drenáž a že mu nebudú zahnívať korene.


Zálievka

Substrát je vhodné nechať medzi polievaniami preschnúť, ale nenechávajte ho bez vody viac ako týždeň (najlepšie polievať niekedy v rozmedzí 4-7 dní), nakoľko by sa už nemusel spamätať a mohol by kompletne vyschnúť. So zálievkou je potrebné sa trošku pohrať, nakoľko nemá rád státie vo vode a rovnako ani úplne vyschnutý substrát. Ak sa s ním zladíte máte vyhrané.


V zimnom období je potrebné zálievku obmedziť a polievať raz za 2-4 týždne, vždy je ale potrebné skontrolovať či nestojí vo vode.


Hnojenie

Hnojiť sa odporúča počas vegetačného obdobia raz za týždeň hnojivom, ktoré má vyšší obsah draslíka (napr. kristalon plod a kvet)


Zaujímavosti

Hoci sa ním živia medvedíky koala ostatným zvieratám môže spôsobiť zažívacie problémy, keďže nemajú prispôsobené trávenie na tento druh potravy.


Odporúča sa mať ho umiestnený napr. aj v spálni pre jeho relaxačné účinky a vôňu, ktorá pomáha spriechodňovať dýchacie cesty. Ja osobne mám rada keď jemne pošúcham jeho lístky a ostane mi na prstoch krásna eukalyptová vôňa.


Je obľúbeným doplnkom viazania kytíc, kde sa používajú skôr jeho mladé lístočky. V dospelosti má listy skôr dlhšie a pretiahnuté, ktoré majú schopnosť natočiť sa slnku tak, aby cez ne prechádzalo a nespálilo ich, nakoľko pochádza z Austrálie a tam je slniečka veľmi veľa. Existuje nespočetne veľa druhov týchto nádherných stromov, u nás sú najviac dostupné eukalyptus gunnii, eukalyptus citriodora alebo eukalyptus urnigera.


Ak ste sa rozhodli dať mu šancu, verím, že tento návod vám dopomôže k tomu, že sa mu bude u vás dariť a bude robiť veľkú radosť.

291 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page